Вид дейност: Размисъл, групово упражнение с участие
Място за изпълнение: Безопасно място (на закрито или на открито, но изолирано, за да не се нарушава неприкосновеността на личния живот).
Важна забележка: подът трябва да е възможно най-бетониран, за да могат участниците да рисуват.
Описание: тази методика може да се използва както е предложена, както и да се адаптира към различни контексти, в зависимост от това какво искат да обсъждат участниците. Картографирането на тялото може да бъде полезно за практикуващи и изследователи, които искат да:
а) проучат и оценят как емоциите, културните норми или практиките са свързани с (конкретни части от) физическите тела или са въплътени.
б) проучат въпроси, които хората трудно изразяват вербално.
в) изградят доверие в групите.
Участниците използват телата си и всякакви художествени материали, които им харесват, за да размишляват върху телата си и всякакви чувствителни въпроси, които искат да изследват и обсъдят. Някои въпроси, които могат да бъдат изследвани, са въпроси на идентичността или въпроси, свързани с живота/работата в определен квартал.
Резултати:
Свързани умения: това е упражнение, което ще ви помогне да изградите меки умения за това как да обсъждате трудни теми и/или как да изградите доверие между членовете на групата.
Разделете участниците по двойки. Дайте на всеки по един лист хартия, достатъчно голям, за да покрие тялото му. Инструктирайте участниците да легнат върху хартията в позиция, която им харесва, и помолете другия човек да нарисува линия около тялото им.
В зависимост от темите/въпросите, които сте избрали, поканете участниците да визуализират това върху телата си с въпроси, които да ги насочат, например: "Нарисувайте щастие или страх върху тялото си". "Какво е усещането да бъдеш диагностициран с определено заболяване?" или "Какво е усещането да станеш баща или кръстник?". Методът може да помогне при много въпроси.
Споделете картинките с групата, а след това може да ги завъртите и да направите нови двойки. Разширете въпросите и нарисувайте повече подробности или напишете идеи на листчета, които могат да бъдат залепени върху картата на тялото.
Всеки човек от двойката представя рисунката и опита на другия, за да насърчи активното слушане. Поканете всеки човек да нарисува и добави това, което харесва, към тялото си. Това може да е, за да го направи красиво, но може да е и тяло, покрито със символи. Смисълът е да изразите себе си.
Методът е много подходящ за обсъждане или проучване на чувствителни или непознати теми. Участниците трябва да решат с кого искат да споделят със собствено темпо. Не е важно да могат да рисуват или да са артистични. Включете материали или техники, които участниците познават или харесват. Съхранявайте картините на сигурно място, докато хората не са готови да споделят. Използвайте малки групи от 6-10 участници, максимум 12.
Поставете на централно място моливи, маркери, тебешири, бои и декорации, които групата може да използва. Поставете някаква подложка на пода.
Вариации: Можете да включите разделение на тялото, като всяка част от тялото визуализира част от идентичността (напр. майка, дъщеря, работник във фабрика, индонезиец).